Biomy

Čo sú to biomy?

Biomy sú regióny s rôznymi geografickými črtami, flóry, výšky, teploty, kvalifikáciou vlhkosti, farbou neba a zelene.

Typy biomov

Biomy rozdelujeme na hlavné biomy (napr. taiga, mesa, planina, atď…)  a  tzv. technickéch biomy (rieky, pláže, atď.) . Hlavné biomy je možné rozlíšiť podľa farby lístia, stromov, či iných rastlín, alebo podľa toho, či je v nich piesok alebo iné pokrytie blokmi. Tieto časti kockového sveta sa generujú náhodne, ale môžu byť ovplyvnené aj generačným kódom (SEED). Technické biomy sa starajú o plynulejší prechod medzi hlavnými, ale môžu spĺňať aj špecifickú úlohu ako sú napríklad rieky, pláže, kopce a hraničné oblasti.

Snežné biomy

Ice plains (Tundra)

Skoro plochý biom pokrytý snehom. V tomto biome neprší, ale sneží. Jazerá a rieky zamŕzaju a stromy sú tu vzácnosť. Aj keď je to pomerne vzácny biom, tundra je často výrazne väčšia ako iná biomy.  Okrem množstva snehu a ľadu tu vzácne nájdete aj borovice, duby, cukrovú trstinu. Snežné biomy obšubujú vlky, ktorých tu je taktiež dostatok.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt minecraft ice plains

Ice plains spikes (Tundra s ľadovými hrotmi)

Vzácna varianta tundry, kde nájdete ľadové cencúle (rampouchy) vyrastajúce zo zeme. Nájdete tu špeciálny druh ľadu ,,packed ice,,.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt minecraft ice plains

Cold taiga (Studená tajga)

Snežná variácia obyčajnej tajgy. Nájdete tu paprade (Fern) a ich väčšiu verziu (Large Fern). Donedávna boli všetky tajgy snežné a nenašli by ste v nich či už malé, či velké paprade. V tomto biome nedostatok dreva určite nepocítíte, keďže všade navôkol sú smrekové lesy.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Cold taiga M

Cold taiga M (Hornatá studená tajga)

Hornatá verzia studenej tajgy.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Cold taiga

Chladné biomy

Extreme hills (Hory)

Vysoké kopce a hlboké priepaste charakterizujú tento biom. Zrážky sú tu dažďové, no od výšky 95 sneží. Pohyb v biome je častokrát nebezpečný, pretože hrozí nebezpečenstvo pádu. Nájdete tu rozsiahle jaskynné systémy, ktorých je omnoho viac ako v ostatných biomoch. Hory sú jediným biomom kde je možné nájsť v prírode emeraldové rudy a silverfishky.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt extreme hills

Extreme hills M (Veľhory)

Vyššia verzia hôr. Veľhory sú pokryté zvačša kameňom a štrkom. Trávy tu je pomenej. Zo stromov tu zriedka nájdete len smreky a duby.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt extreme hills m

Taiga, Taiga M (Tajga, Tajga M)

Nezasnežená tajga so smrekmi a papraďami. Vlci ju obľubujú, takže ich je tu dostatok. Tajga M je hornatý druh tohto biomu.

Súvisiaci obrázok

 

Mega taiga (Mega tajga)

V mega tajge nájdete ako v jedinom biome podzoly, neúrodnú hlinu a obrovské smreky. Okrem toho sa tu vyskytujú voľne v prírode machové kamene, ktoré boli získatelné len v dungeonoch. Taktiež tu môžte nájsť svorky vlkov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt taiga minecraft

Mega spruce taiga (Smreková mega tajga)

Variácia mega tajgy s velkou hustotou nízkych smrekov.

 

Extreme hills + (Hory +)

Varianta hôr s velkým výskytom stromov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt extreme hills +

Svieže biomy

Plains, flower plains (Planina, Kvetinová planina)

Relatívne plochý biom s množstvom trávy. Nájdete tu NPC dedinky, vodné kanále a jazierka, lávové jazierka, jaskyne, trhliny, priepasti. Na planinách sa často spawnujú pasívny mobovia (zvieratá) a ako v jediných dvoch biomoch sa tu spawnujú kone. Kvetinová verzia sa líši tým, že tu rastú slnečnice.

Súvisiaci obrázok

 

Forest, Flower forest (Les, Kvetinový les)

Trávnatý biom s množstvom stromov a kopcov. Lesy bývajú často generované uprostred planiny. Je to výborný biom na začiatok hry, keďže je tu dostatok dreva. Avšak navigácia v noci môže byť niekedy problematická. Lesy sú jedným z najmenších biomov. Kvetinové lesy sú narozdiel od obyčajných obrastené niektorými druhmi kvetov, ktoré inde nejájdete.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Flower forest minecraft

 

Swampland, Swampland M (Bažina, hornatá bažina)

Bažina je mix rovných plôch a vodných oblastí s plytkým dnom. Dá sa tu nájsť množstvo ílu, duby,  lekná a liany. Môžte si tu natrhať huby, ktorých je tu dostatok. Občas narazíte aj na čarodejnicu a jej dom. Bažiny sú jediným biomom, v ktorom sa spawnujú Slimeovia. Bažiny patria k jednému z najnebezpečnejších biomov počas noci. Bažiny majú aj svoju hornatú odrodu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Swampland minecraft

 

Jungle, Jungle M (Džungla, Hornatá džungla)

Biom s vysokými džunglovými stromami, hustými krovinami, papraďami, kakaovníkmi a lianami. Majú ho v obľube oceloti, ktorý sa tu ako v jedinom biome vyskytujú. Pri potulkách týmto biomom môžte naraziť na džunglové chrámy, v ktorých môžte nájsť poklad, ale aj smrť. Pri potulkách môžte nájsť aj hornatú verziu džungle (Jungle M).

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt jungle minecraft

Birch Forest, Birch Forest M, Birch Hills Forest (Brezový les, Vysoký brezový les, Brezový hornatý les)

Obyčajný les s tým rozdielom, že tu rastú čisto brezové stromy. Vo variante M sú stromy omnoho vyššie ako v obyčajnom brezovom lese. Biom sa vyskytuje aj v hornatej variante.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt birch forest minecraft

 

Roofed forest, Roofed forest M (Zastrešený les, hornatý zastrešený les)

Alebo je známy aj ako čierny les, vďaka tmavým dubom, ktoré tu rastú. V tomto biome nájdete velké huby a muchotrávky. Les je nebezpečný, pretože je veľmi tmavý a na mobov nepreniká slnečné svetlo, tým pádom nezahynú. Tak ako aj u ostatných biomov, aj tu nájdeme hornatú verziu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt roofed forest minecraft

Suché, horúce biomy

Desert, Desert M (Púšť, Púšť M)

Suchý piesočnatý biom s kaktusmi a suchými rastlinkami. V tomto biome nikdy neprší. Nedostatok porastu robí mobov v noci viac viditelných ako v iných biomoch. V tomto biome nájdete aj púštne NPC dedinky, studne a chrámy. V púšti M sa vyskytujú malé vodné jazierka, pri ktorých nájdete cukrovú trstinu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt desert minecraft

Savana, Savana M (Savana, Hornata Savana)

Savana je suchý biom s množstvom trávy a akáciami. Je to akási kombinácia planiny a púšte. Nikdy tu neprší a spawnujú sa tu kone.  Savana má aj svoju hornatú verziu.

Súvisiaci obrázok

 

Mesa (Mesa)

Suchý biom, pokrytý červeným pieskom, pod ktorým sú rozsiahle náleziská farebného ílu. Nikdy tu neprší, takže sa tu darí len kaktusom.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt mesa biome minecraft

Ostatné Biomy

End

Biom, v ktorom sa generuje end. Spawnujú sa tu endermani a je to jediný biom, kde možno nájsť enderdragona. Ostrov sa skladá výlučne z enderitu a na jeho povrchu nájdeme obsidianové štruktúry, na ktorých sa častokrát vyskytujú enderkryštály, ktoré uzdravujú draka. Dostať sa sem dá cez portály v strongholdoch.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt end minecraft

Nether (Peklo)

Biom, v ktorom sa generuje nether. Väčšina povrchu je pokrytá netheritom, no nájdete tu aj náleziská piesku duší a štrku. Nether je jediným biomom kde sa dajú nájsť svetlity. Nachádzahú sa tu aj rozsiahle lávové polia. Kvoli množstvu agresívnych mobov je nether veľmi nebezpečným miestom. Dostať sa sem dá cez portály z obsidianu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt nether minecraft

Mushroom biom (Hubovy biom)

Hubovy biom je vzacny biom pokryty podhubím. Nájdete tu veľké i malé huby. Spawnujú sa tu vzácne hubové kravy. Tento biom nájdete vačšinou v podobe ostrovu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Mushroom biome

Oceán

Obrovská otvorená plocha vody. Oceány sú obvykle veľké viac ako 3000 blokov. V oceánoch občas nájdete malé ostrovy s trochou vegetácie.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ocean biome minecraft

Existuje viacero typov biomov no tu zobrazené sú len tie hlavné. Kompletný zoznam biomov nájdete na minecraft wikipedii.

 

Be the first to comment

Leave a comment